Balogh Zoltán: „Fontos, hogy a fiatalok megismerjék a termálvíz jótékony hatását”

  26 Sep 2024

 ■ Balogh Zoltán, a Leányfalu Termálfürdő Kft. ügyvezetője, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára pályafutása egyik legkomolyabb kihívásával került szembe, hiszen az árvízi helyzet miatt súlyos teher hárult rá és csapatára. A szeptember 19-én készült interjúban az árvízi védekezésről és a strand újranyitásának nehézségeiről mesél, valamint szó esik a fürdő felújítási munkálatairól és hosszú távú terveiről is, amelyek nemcsak a helyi közösséget, hanem a turizmus fejlődését is érintik.

– Az árvíz miatt tegnap, szeptember 18-án zárták be a Leányfalui strandot. Miként védekeznek jelenleg is az árvíz ellen? Milyen most ott a helyzet?

– Tegnap valóban bezártuk a strandot, mivel a Duna vízszintje jelenleg 650 centiméter körül van, és az előrejelzések szerint akár 700 centiméter fölé is emelkedhet. A strand mintegy 50 méterre fekszik a Duna partjától, a 11-es főút és a folyó között. Bár egy része biztosan víz alá kerül, szerencsére nem az egész terület érintett. Az árvízi védekezés során kiemelt figyelmet fordítunk a csatornarendszerre, amely ilyenkor nem tudja elvezetni a szennyvizet, illetve a medencék technológiai vizeit sem tudjuk használni. A gépházak, amelyek a földszint alatt helyezkednek el, szintén veszélyben vannak, ezért a szivattyúkat és a hozzájuk tartozó elektromos rendszereket is ki kellett szerelnünk. Ezeket csak az árhullám visszavonulása után tudjuk visszahelyezni.

– Mennyire nehézkes az újraindítás ilyen esetben? Mennyi ideig tarthat a kényszerbezárás? Kell-e károkra számítani?

– Szerencsére felkészültünk az ilyen helyzetekre, hiszen az árvízvédelem terén van már tapasztalatunk. Komolyabb károkra nem számítunk, mert az infrastruktúránk nagy része már megújult. A legnagyobb veszteség az, hogy ebben a szép, őszies időben nem tudunk vendégeket fogadni. Amint a víz visszavonul, elkezdjük leengedni a medencék vizét. Ezt követően kitakarítjuk a medencéket és elvégezzük a kisebb karbantartási munkákat, például a csempehibák kijavítását. Ha mindez megtörtént, levesszük a vízmintákat, és a negatív eredmények után, amire a bakteriológiai tenyésztési idő miatt három napot kell várnunk, már megnyithatjuk a kapukat. Az újranyitás azonban az árvíz levonulásának sebességétől függ, így a legoptimistább forgatókönyv szerint is csak szeptember utolsó hétvégéjén tudnánk kinyitni.

Teljes körű ráncfelvarrás

– Milyen kihívásokkal szembesült, amikor átvette a Leányfalu Termálfürdő vezetését?

 2020-ban kerültem a fürdő élére, és ez éppen a járványhelyzet kezdetével esett egybe. Ez egy nehéz időszak volt, mivel úgy kellett a létesítményt üzemeltetni, hogy közben a látogatók jelentős része elmaradt. Az egyik legnagyobb kihívás az volt, hogy a fürdő nagy fejlesztési tervekkel indult neki ennek az időszaknak, hiszen a tulajdonos önkormányzat már megkezdett egy nagyszabású felújítási projektet. Ez elengedhetetlen volt, mert az infrastruktúránk már nagyon elavulttá vált.

– Milyen konkrét eredményeket értek el eddig, és milyen további fejlesztések várhatók?

– Az első ütem során teljesen átalakult az öltözőnk, ami most nemcsak nagyobb, hanem modernebb is. Az új bútorok és eszközök esztétikai szempontból is sokkal vonzóbbak, bár több odafigyelést igényelnek, hiszen a fa szekrényeket folyamatosan karban kell tartani. Emellett megújítottuk a termálkutat is, ami 1968-ban létesült. Az idők folyamán a kút mélyebb rétegei beomlottak, csökkent a vízhozam és a víz hőmérséklete. A felújításnak köszönhetően ismét teljes kapacitással működik, és az eredeti vízhozamot és hőmérsékletet biztosítja. A gépészeti rendszert is újragondoltuk, és egy hőszivattyút telepítettünk, amely az elfolyó termálvíz hőjét hasznosítja, így számottevően csökkent az energiafelhasználás. A következő fejlesztési ütemben a beléptetőrendszert korszerűsítjük, valamint egy új medencét is kialakítunk, amelyet a Watsu Magyarország Egyesülettel közösen fogunk működtetni. Különféle vizes kezelésekre is alkalmas lesz, de mindenki használhatja majd. Emellett létrehozunk egy látványos tó rendszert, amely egyszerre szolgálja a termálvíz természetes hűtését és nyújt vizuális élményt. Mindezeken túl, a szaunaház is újjászületik majd.

– A Leányfalu Termálfürdő a helyi közösség egyik fontos találkozópontja. Hogyan próbálják még jobban bevonni a környékbelieket a fürdő életébe?

– Minden hétvégén éjszakai fürdőzést tartunk, ami páratlan kikapcsolódást nyújt. Különleges hangulatot teremt, és sokszor olyan eseményekhez kötjük, mint a Valentin-nap vagy a Mikulás. A budapestieket is szeretnénk a rendezvényeinkbe bevonni, hiszen mindössze 20 percre vagyunk a fővárostól. Emellett a fiatalok bevonzására is törekszünk, mert lényegesnek tartjuk, hogy ők is megismerjék a termálvíz jótékony, egészségmegőrző és regeneráló hatásait.

Fejlődő fürdő kultúra

– Ön képzett szaunamester is, ami egyedülálló a fürdőipar vezetői között. Hogyan látja a szaunakultúra fejlődését Magyarországon?

– A szaunakultúra Magyarországon az elmúlt 15 évben kezdett elterjedni, egyre több szaunamester van már itthon is. Korábban a szaunázás főként abból állt, hogy az emberek bementek a szaunába, és kitartóan tűrtek a forróságban. A szaunamester a programokon folyamatosan ventilálja a levegőt, ezáltal sokkal intenzívebb eredményt ér el, és illóolajokat is használ, sok esetben gyógynövényeket, amelyek fokozzák a szaunázás élettani hatását. Ilyenkor általában zene is szól, és már-már színházi előadás jellegű performansz kel életre. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy szinte elrepül az a 10-15 perc. A szaunamester elmagyarázza, hogyan hűtsük magunkat, mennyit és miként pihenjünk, így biztosítva a regenerálódást, mielőtt újra részt vehetünk a programon.

– Milyen hosszú távú tervei vannak a Leányfalu Termálfürdővel kapcsolatban? Mik az elsődleges célkitűzései a következő 5 évre?

– A szerződésem jövő márciusban jár le, de tervezem, hogy hosszabb távon is maradok. Az egyik célunk, hogy szálláshelyeket hozzunk létre a fürdő területén. Jelenleg a faluban kevés a szálláslehetőség, és szeretnénk kempinget, lakókocsiállásokat és mobilházakat kialakítani. Ez különösen fontos lenne az éjszakai fürdőzések miatt, hiszen sokan szeretnének több napot eltölteni nálunk. Ezek a szálláshelyek egész évben vonzóak lennének, és hozzájárulnának ahhoz, hogy Leányfalu még inkább turisztikai célponttá váljon.

Budai Klára