Dübörög a pollenszezon

  08 May 2021

  • Napjainkban már népbetegségnek számít az allergia, az utóbbi 10 évben az érintettek száma megkétszereződött, a felnőtt lakosság 20%-a szenved valamilyen allergiában. A leggyakoribb allergiás betegség a szénanátha.

A tavasz beköszöntével egyre többet tartózkodunk a szabad levegőn, ilyenkor a legtöbb panaszt a fák pollenje váltja ki. Megfigyelhető, hogy vidéki tájakon a nappali órákban a legnagyobb a levegő pollentartalma, míg a városokban az esti órákban kínozza leginkább az embereket.

Komoly zavarokat okozhat az allergia

Az allergia egy reakció, amelyet az immunrendszerünk fejt ki olyan anyagok hatására, amelyekkel szemben szervezetünk túlérzékenységet mutat. Az allergiás reakcióknak lehet egészen enyhe, észrevehetetlen formája, de akár életveszélyessé is válhat. Leggyakrabban tüsszögéssel, orrfolyással és szemviszketéssel járnak, de okozhatnak komoly légzés- és szívműködés zavarokat is.

A pollenszemcsék a levegőből az orrba és a torokba jutnak, ahol kiváltják az allergiás nátha tüneteit. Az orrviszketést és a tüsszögést a szabad idegvégződések ingerlése okozza, az orrfolyást pedig a váladéktermelődés fokozódása. Az orrdugulást az erek tágulása váltja ki, az érfalak áteresztőképessé-
gének fokozódása ödémához és az orrdugulás krónikussá válásához vezethet. Súlyosabb esetekben a folyamat az alsó légutakra is átterjedhet, és asztmás tünetek jelentkezhetnek.

A legtöbb ember felismeri az időről időre visszatérő allergiás panaszait, de nem ismeri annak pontos okát. Nem árt mielőbb utána járni, hiszen egy kis odafigyeléssel problémamentessé tudjuk tenni akár a legdurvább allergiás időszakot is.

3 tipp, hogy elkerüljük a pollenallergiát

1. Tartsuk maximálisan tisztán az otthonunkat!

Porszívózzuk át a lakást és a bútorokat legalább hetente kétszer és mossunk fel akár naponta. Azokat a felületeket, ahol megülhet a por, nedves törlőkendővel töröljük át minél gyakrabban.

2. Ne engedjünk teret a pollennek!

A lakásban éjszaka szellőztessünk, amikor a legkisebb a pollenkoncentráció, és az autóban se vezessünk lehúzott ablakkal. Allergiás időszakban kerüljük a szőnyeg és a nehéz textilfüggönyök használatát, mert magukba gyűjtik a pollent és nehéz őket folyamatosan tisztán tartani. Az ágyneműket mossuk ki a szokásosnál gyakrabban!

3. Szedjünk sok C-vitamint!

A C-vitamin ellensúlyozza a gyulladásos reakciókat a szervezetben. Ne féljünk a nagy dózisú C-vitamintól, túladagolni nem lehet, allergiás időszakokban nyugodtan szedhetünk folyamatosan 5000 mg-ot is.