■ A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) összesítése szerint tavaly 25,8 ezer új társas vállalkozást jegyeztek be, ezzel szemben 37,8 ezer társas vállalkozás szűnt meg. Ez az adat jól mutatja, hogy folyamatosan csökken a regisztrált társas vállalkozások száma.
Ehhez az adathoz az is hozzájárulhat, hogy tömegesen érik el a nyugdíjkorhatárt a családi vállalkozások vezetői, egy friss kutatás szerint pedig közel kétharmaduknak semmilyen terve nincs az utódlással kapcsolatban. Ahhoz azonban, hogy generációt tudjon váltani egy cég, össze kell rakni a vállalkozást, hogy a cégvezető nélkül is fennakadás nélkül működjön a jövőben.
– Az a generáció, aki a 90-es években lett vállalkozó, most már kezd kiöregedni, és ők átadnák a stafétát a gyermekeiknek vagy valaki másnak, aki viszi tovább a céget vagy épp eladná. Ehhez azonban a cégnek késznek, kompaktnak, jól működőnek kell lennie. A vevőnek ugyanis az lesz az első kérdése, hogy nélküle működne-e a cég. Ha erre nem a válasz, akkor a vállalkozás önmagában már csak harmadannyit ér, mintha készen lenne és egyedül is működne – magyarázta Piroska Gyula szervező, az 1. Szabad Cégvezető Konferencia és a Seminar Consulting alapítója. Piroska Gyula kiemelte, hogy a legtöbb kihívást a családon belüli generációváltás rejti magában. – Ilyenkor egy kicsit keverednek a szerepek, hisz nem egy korábbi ügyvezető adja át a vállalatot egy új ügyvezetőnek, hanem a legtöbb esetben egy apa a fiának. Sokan ilyenkor nehezen engedik el a korábbi feladatkört, és továbbra is részt vesznek a cég életében, csak immár a háttérből. Ezt pedig azért tudja megtenni, mert nincsenek szabályozva a vállalkozás működésével kapcsolatos fontos feladatkörök.