Miért gyűjtsük szelektíven a szemetet? – I. rész

  29 Jan 2020

Bár már mindenütt elterjedt a szelektív hulladékgyűjtés, az emberek többsége mégis nagyon szkeptikus ez ügyben. Pedig a válogatott szemétgyűjtés nemcsak a környezetnek, de a pénztárcánknak is hasznos.

A szelektált gyűjtés egyik fő célja, hogy a körforgásos gazdálkodás során a hulladékból ismét nyersanyagot állítsanak elő, ami sokkal olcsóbb és környezetkímélőbb, mint az alapoktól kezdeni a folyamatot. Ráadásul a szelektív kukák, és zsákok ürítése a lakosság számára ingyenes, így a kommunális szemét csökkentésével spórolni is lehet.

A szelektált hulladék feldolgozását a legtöbb esetben kézi válogatás előzi meg, így ha nem vagyunk biztosak például egy műanyag fajta „hovatartozásában”, akkor is tegyük a gyűjtőbe. Arra ügyeljünk, hogy mindig mindent megtisztítva dobjunk ki.

Üvegből közút

Az üvegek újrahasznosítása kétféleképpen történik: visszagyűjtéssel vagy visszaváltással. Utóbbi esetén újrahasználásról beszélünk, hiszen ilyenkor a palackok egy alapos tisztítás után újratölthetők. Ez a leggazdaságosabb. Visszagyűjtéskor a különböző színű üvegeket szétválogatják, az idegen anyagokat eltávolítják, majd az üveget apróra törik és beolvasztják. A fehér törmelékből ismét üveg lesz, a színeset pedig például útépítésnél hasznosítják, cementtel, bitumennel keverve. Mivel az alapanyaggyártás igen költséges, a használt üvegek feldolgozása nagyon fontos.

Papírból bútor

A papírhulladéknak leginkább a csomagolóiparban veszik hasznát, hullámpapír, kartonlemez készülhet belőle. De gyártanak ebből csöveket, élvédőket és irodaszereket is: mappákat, füzeteket, borítékot, fénymásolópapírt. Néhány cég már bútort is készít kartonpapírból, ami irodaházakban és modern lakásokban nagyon jól mutat. A papír sokszor újrahasznosítható – ha nem is a végtelenségig –, és ez sokkal környezetkímélőbb, mint fakivágással termelni új alapanyagot.

Palackból virágláda

A különböző műanyag fajtákat gondosan szétválogatják anyaguk szerint, majd megtisztítják, összezúzzák, és például palántázó láda, gyeprács, karó, vödör, kábelcsatorna, távtartó, az építőiparban használt zsák, vagy akár műanyag padló formájában kelnek újra életre. Szemeteszsákot, kukát, ruhafogast is gyártanak belőlük, sőt, a feldolgozott PET-palackokból ruhanemű is lehet.

Forrás: ujbuda.hu