Ne felejtsük el tavasszal lecserélni autónkon a téli gumikat!

  19 Mar 2020

  • Hét fokos napi átlaghőmérséklet mellett nincs már szükség a téli gumikra. Tavasszal, de főleg nyáron már nem is ajánlott ezek használata, hiszen a téli abroncsok lágyabbak, könnyebben túlmelegszenek a meleg aszfalton, és jobban is kopnak.

A kerékcserén túl más ellenőrzések is szükségszerűvé válnak tavasszal, érdemes elvégeznünk vagy elvégeztetnünk egy kisebb tavaszi karbantartást a gépjárművünkön, ezzel hosszútávon nem várt bosszúságoktól kímélhetjük meg magunkat.

Mikor kötelező a gumicsere?

A gumiabroncsok a hatósági előírások szerint a személyautó abroncsok esetében 1,6 mm, a teherautó abroncsoknál 3 mm profilmélységig használhatók. Az előírt profilmélységnek a futófelület teljes szélességében el kell érnie a fenti értékeket. Szinte az összes abroncson megtalálhatók a mintaárokban az ú.n. kopásjelzők, melynek helyét az abroncs vállrészén TWI (Tread Wear Indicator) felirattal, vagy kis nyíllal, háromszöggel jelölik. Ha az abroncsok annyira kopottak, hogy a kopásjelzők elérik a futófelületet, haladéktalanul ki kell cserélni azokat, illetve akkor is, ha a gumiabroncsot helyrehozhatatlan károsodás érte.

Hogyan tároljuk a gumikat?

A gumiabroncsok a gyártó által az alapanyagba kevert öregedésgátló ellenére öregszenek.

Szakszerű tárolás által azonban sokáig megőrizhetjük újszerű állapotukat. A gumiabroncsok leszerelésekor a kerék helyzetét meg kell jelölni (pl. krétával a gumiabroncs belső oldalán, pl. „BE” a bal első keréken). Kerékre szerelt gumiabroncsokat egymásra rakva vagy felakasztva, a leszerelt gumiabroncsokat állítva és időnként forgatva kell tárolni. A tárolás lehetőség szerint hűvös (15-25°C, hőforrásoktól távol), száraz (víz, olaj, üzemanyag, egyéb vegyi anyagok) és sötét (közvetlen napsugárzás és magas UV sugárzású fényforrások) helyen történjen.