Rendes Péter: „Arról szeretünk zenélni, amit megélünk”

  25 Jul 2022

Két karodban című, 2018-ban megjelent első nagylemeze után májusban napvilágot látott a Folkfonics együttes második albuma, amely a Vándordal címet kapta. A csapat mindennapjaiba és a tervekbe Rendes Péter, a zenekar alapító tagja nyújtott betekintést.

– Miben új, miben más az új anyag, mint a korábbi?

– A Vándordal című lemezünk alkotása során bátrabbak voltunk a témaválasztásokkal, hangszereléssel, de legalábbis annak éreztük magunkat. A Két karodban című lemezünknél kicsit még óvatosabban, talán kicsit bátortalanabbul nyúltunk a népdalokhoz, versekhez, mostanra azt érezzük, hogy kezd kiforrni az a folyamat, ahogyan zenét szerzünk, és minden tag felszabadultan meri beleengedni a saját ízlését is az ötletelési fázisba.
A másik fontos változás, hogy a mostani lemeznek egy koherens narratívát is tudtunk adni. Ennek központi hasonlata az élet, mint utazás. A saját utunk keresése, az akadályokkal való szembenézés, a múlt terhe, szembenézés az elmúlással. Talán ennek a körforgásnak a nyugodalmas elismerésével zárul a lemez, amit itt Kodály Zoltán Esti Dala jelenít meg. Ez a dal kicsit kakukktojás a lemez egészét tekintve, hiszen ez egy korábbi klasszikus zenei felvételünk, melyet a Folkfonics tagjaiból is álló komolyzenei formációval, az Accord Quartettel vettünk fel, 2015-ben.

– Az egyik dalhoz izgalmas rajzolt klip is készült. Mi volt a videó alapkoncepciója?

– A dal, amihez a klip készült egy ellentmondásra épül – egy régi, szomorú dalból készítettünk egy humoros és pörgős, kimondottan táncolós dalt, ami a „Szól a kakas” címre hallgat. A videóban főhősünk a kakas békésen élvezi a budapesti tájat, viszont váratlanul néhány Blues Brothers kinézetű figura üldözni kezdi, keresztül kasul a városon, és végül egy Folkfonics koncerten érik utol egymást, de harc helyett inkább együtt buliznak. Egy kiváló képzőművész barátunk, Fillér Máté műve a klip, amiben frame-by-frame kézi rajzzal jelenik meg a történet, amiben Torma Fanni társrendezőként vállalt fontos szerepet. Szeretjük a várost, imádjuk a régi rajzfilmeket és a Blues Brothers-t is.

Sokoldalú művészek

– Kik alkotják a csapatot? Milyen előélettel rendelkeztetek korábban és mivel foglalkoztok jelenleg a formációban való zenélés mellett?

– A nagyzenekari felállásunk a mostani zenekarokhoz képest talán elsőre hatalmasnak tűnhet, időnként több mint tízen állunk színpadra.
Az alapító három tag, Szabó Csaba, Ölveti Mátyás és én is egyaránt klasszikus zenei végzettséggel rendelkezünk. Csaba klasszikus gitárművészként és zenetanárként aktív leginkább amellett, hogy a Folkfonics vezetője és legfőbb dalszerzője. Mátyást legtöbben Szabó Balázs Bandájából ismerhetik, de emellett a kiváló Accord Quartet csellistája is. Én a konzi után civil szakmát is választottam, és pszichológusként a praxisom mellett játszom a zenekarban. A zenekarunk immár állandó énekese, Farkas Krisztina, aki a Muzsik és Volkova nevű zenekarból lehet ismert az alternatív zenét kedvelő közönségnek, emellett a Napfonat acapella együttesben énekel aktívan. Őket „A DAL” című televíziós műsorból ismerheti a szélesebb közönség. Veér Csongor kiváló hegedűjátéka szintén az Accord Quartettben hallható, emellett számos egyéb rangos komolyzenei produkció aktív közreműködője. Ezzel a szűkebb zenekari létszámmal sokszor koncertezünk akusztikusabb felállással, ami jó lehetőség, hogy kisebb, meghittebb közegben is meg tudjuk mutatni a műsorunkat. Néha kiegészülünk Takács Szabolccsal, aki bőgőzik és basszusgitározik a nagyobb formációban. Emellett Piller Alex dobol, Kovács Tamás ’Tobzi’ pedig ütőhangszerekkel egészíti ki a ritmusszekciónkat. Végül, de nem utolsósorban Oláh Marcit kell megemlítenem, ő egyszemélyes fúvós-hadseregként fuvolázik, szaxofonozik és oboán is játszik egy-egy dalunkban.

Hangszeres hagyományok

– Hogyan fogalmaznád meg a rátok jellemző zenei stílust?

– Egyetlen szóval: eklektikus. A komolyzenészséggel járó formaszeretet szerintem egy igen fontos faktor a stílusunkban, szeretünk érdekes dalszerkezeteket használni. A folk elem leginkább a vonós-­fúvós hangszerelésben jelenik meg, de ritkán élünk hagyományos népzenei megoldásokkal. Az első lemezen elkezdtünk már kísérletezni a blues és a rock műfajával, ezt most picit jobban szabadjára engedtük a második lemezen. A funk szintén közel áll mindenkihez a zenekarban, így több dalban is előkerül. Emellett nagyon szeretünk nyugodtabb, halkabb pop-balladákat is szerepeltetni a műsorban, néha pihennie is kell a fülnek.

– Mi a szándékotok a zenétekkel, a tevékenységetekkel? A dalszövegeitekben milyen gondolatokat, üzeneteket szeretnétek továbbítani?

– Talán azt már sejtitek, hogy a Folkfonics nem megélhetési céllal alakult, nem végzünk piackutatásokat, hogy milyen zene menő most vagy milyen dalt kell írni, hogy a rádiókban is minél többször hallhatóak legyük. Szeretünk együtt zenélni és dalokat írni. Célunk, hogy megőrizzünk olyan hangszeres hagyományokat, amik manapság veszítenek az erejükből a zajban. Fontosnak tartjuk, hogy egy olyan színfolt lehessünk a magyar könnyűzenei palettán, amibe belefér az, hogy akár 12-en állunk színpadra. Az általunk választott versek, népdalok pedig mindig valahogy tükrözik az élethelyzetünket, élményeinket, tágabb személyes kontextusunkat – arról szeretünk zenélni, amit megélünk.

Mozgalmas a nyár

– Merre lehet majd találkozni veletek a nyár folyamán?

– Az utóbbi időszakban szinte minden energiánkat a lemezbemutatónkra fordítottuk, ami a közönség visszajelzése alapján is jó döntés volt. Egy remek hangulatú, felszabadult játékú, csodás közönség előtt megtartott koncerttel indítottuk útjára a lemezt és nyitottuk meg a nyári koncertszezont.
Az 5 fős, akusztikus formációnkkal legközelebb a Művészetek Völgyében találkozhatnak az olvasók, de Balatonfüreden és a Nyírségben is lesznek fellépéseink.

– Milyen terveitek vannak a jövőre vonatkozóan?

– Jelenleg egy nagy ugrás következik be a zenekar életében, ugyanis idén nyártól nem lesz ezer kilométeres távolság tagjaink között, és végre egy országban él majd mindenki. Most tehát újratervezzük a zenekari próbák folyamatát, a dalszerzést, és lehetőségünk lesz sokkal több közös, és ezáltal koncentráltabb munkát fektetni a zenekarba. Emellett már megvan az első néhány dalötlet a harmadik lemezhez is.

Budai Klára