■ December elején jelent meg a Veronaki zenekar legújabb lemeze Tündérforgó címmel, amelyen a József Attila-díjas egykori költő, írónő, Varga Katalin Tündérforgó meseregényén keresztül szeretnék elrepíteni a regék és mondák varázslatos világába hallgatóikat. Az albumról és a tervekről Tarján Veronikával beszélgettünk.
– Milyen hangulat, illetve hangzás jellemzi a lemezt? Milyen világba csöppen általa, aki hallgatja?
– Nem titok, hogy különösen kedves számomra ez a projekt, hiszen a szerző, Varga Katalin nevezetesen az én nagymamám. Próbáltuk a lehető leghitelesebben lefordítani a zene nyelvére azt a hagyatékot, amivel bearanyozta és a mai napig bearanyozza generációk gyerekkorát olyan mesékkel, mint a Mosó Masa Mosodája vagy a Gőgös Gúnár Gedeon.
A lemez dalai a világ legkülönbözőbb tájairól származó regék, mondák, hiedelmekről szóló versek megzenésítései. A hallgató találkozhat a görög-római, a skandináv-germán, a finnugor, az ázsiai és a magyar népi rege- és mondavilág motívumaival. Gyönyörűek a csodafákról, különleges tojásokról, aranyalmákról, bűbájos rózsákról, táltosokról, regelovakról, sárkányokról és legyőzőikről, a csodaszarvasokról szóló történetek és dalok. A felvételekből kibontakoznak a különböző kultúrák mesevilágának meglepő összefüggései, rokonságuk, de különbözőségük is. Így azt kell hogy mondjam, egy igazán sokszínű világba csöppenhet a hallgató.
Fenyvesi Marci pedig kifejezetten modern és mai hangzásvilágot kevert számunkra, úgy érzem, zeneileg is sikerült ezt a csodálatos világot megelevenítenünk. Ha választanom kellene, melyik dal az, ami leginkább összefoglalja az egész kiadvány lényegét, a hetedik „Madárnyelven – Bokorbúvók, résbe búvók” című szerzeményünket választanám.
– Mi alapján határoztok meg témakört egy-egy albumnak?
– Abszolút intuitív és nem tudatos választás volt ez részünkről. Férjem, Mogyoró Kornél – aki a zenekar vezetője, zeneszerzője és ütőse is egyben – egyik nap leemelte a „Tündérforgó” kötetét az itthoni könyvespolcról, közösen fellapoztunk és nem volt kérdés, hogy ezzel fogunk dolgozni.
Ez a kötet azért is különleges, mert hazánkban nagyon kevés példány maradt fenn belőle, ugyanis a könyv megjelenésének évében a Budapest Sportcsarnokban rendezett karácsonyi vásáron szinte összes példánya a tűz martalékává lett. Így valahol ezt éleszti újjá most ez az album.
Őrizzük meg gyermeki tisztaságú énünket
– Milyen gondolatokat, üzeneteket tartotok fontosnak átadni munkásságotok által a kisebbeknek és a nagyobbaknak? Mi a célotok a zenétekkel?
– Zenénkkel a hitelességet szeretnénk képviselni mind a művészetünkben, mind az egymással való kommunikációnkban, nagyon fontosnak tartom, hogy ezt a mintát adjuk át csemetéink számára is. A mai világban sokszor elfelejtünk gyerekek maradni, ami pedig szerintem nagyon fontos lenne, hogy egy egész életen át megőrizzünk ezt a bohó, játékos és kíváncsi énünket és ne szakadjunk el a mesék világától. Ehhez talán az első lépés, hogy élőzenés muzsika szóljon – lehetőleg minél több hangszer segítségével megszólaltatva – már a legkisebbek számára is a színpadon, ami képes a fantáziát szabadjára engedni és kiszélesíteni a zenei látókört.
– Hogyan jellemeznéd a rátok jellemző zenei stílust?
– Olyan Veronakis. Együttesünk zenei palettája rendkívül színes. Jellemző, hogy egy felvételen belül jelennek meg népzenei és könnyűzenei elemek, nálunk minden egyes tag világa kötődik egy-egy nép muzsikáihoz – legyen szó afro, balkáni, erdélyi vagy akár blues zenéről.
– Mennyire érzitek könnyűnek vagy éppen nehéznek a gyerekek számára történő alkotást? Mi a legnagyobb kihívás benne és mi a szépsége?
– Az alkotómunka során nem olyan fókusszal gondolkodunk, hogy ez gyerekeknek készül. Mi embereknek alkotunk nullától százhetvenötéves korig, egyedül talán a tartalmi része, ahol figyelembe vesszük az életkori sajátosságát a közönségünknek, de véleményem szerint nagyon kevés olyan téma van, amit ne lehetne a kicsikkel, az ő nyelvükön megbeszélni.
Fonogram-díjat is kaptak
– Az előadói hivatásnak miért éppen ezt a területét választottátok? Mi vonzott ebben az irányban benneteket?
– Csak a magam nevében beszélhetek, mert muzsikus társaim életútját csak saját maguk mesélhetik el hitelesen. Számomra fontos a gyermeki énem és a gyermekekkel való kapcsolódás, hogy továbbra is a mesék világában kalandozhassak a munkám során, szerencsés helyzetben vagyok, hogy ezt meg is tehetem.
Amit viszont biztosan elmondhatok a nevükben, az az, hogy a zenében találtuk meg mindannyian a kifejezőkészségünket és képesek is voltunk ezt hivatássá alakítani, így sikerült egy Fonogram-díjat már elnyernünk egy formációként, de egyénileg is megmutatkozik a zenészek kiemelkedő teljesítménye: Mogyoró Kornél több alkalommal nyerte el a Magyarország legjobb ütőhangszerese címet, sok más formációban is találkozhatunk vele, az Artisjus- és Prima-díjas Szokolay Dongó Balázs fúvós hangszereken játszik zenekarunkban, de Palya Bea együttesét is erősíti, Gotthárd Mihály, aki az épp most alakult Godfather-ből lehet ismerős a közönség számára, nem mellesleg bezsebelte a HANOSZ Év felfedezettjének járó díját vagy Herr Attila, aki a Besh o droMban vagy Wolf Kati új zenekarában basszusgitározik és Szula Miklós, aki amellett, hogy több formációban is gitározik, nagyszerű gitártanár is.
– Hol lehet megtekinteni a műsoraitokat? Merre lehet találkozni veletek a közeljövőben?
– Egyik legfontosabb eseményünk 2023.02.25-én a Magyar Zene Házába megszervezett Tündérforgó lemezbemutató koncertünk, de ezenkívül is az ország több pontján is találkozhat velünk a kedves közönség. Az aktuális koncertjeinkről mindig a Facebook-oldalunkon adunk hírt, ezért is érdemes minket követni a virtuális térben.
– Milyen további terveitek vannak?
– Sok-sok meglepetést tartogatunk még a tarsolyunkban, amit a megfelelő pillanatban, mint egy jó bűvész, majd előhúzunk a cilinderünkből. Jelenleg az új lemezt ünnepeljük és ennek a hangulatában fürdőzünk.
Budai Klára