Zsigóné Kati: „ A kihívás tud igazán doppingolni”

  11 Mar 2020

  • Közeledik a húsvét, az az ünnep, amikor országszerte tojásfestésbe fognak a lányok és asszonyok – legalábbis tették ezt évtizedekkel ezelőtt.

De mi a helyzet manapság? Mennyire fontos napjainkban ennek a szép hagyománynak az életben tartása, illetve mennyire becsülik meg hazánkban azt a művészt, aki a művészetnek ezt a területét választotta hivatásának? Minderről Zsigóné Katival beszélgetünk, aki eddigi életműve alapján kiérdemelte a Tojásdíszítés Királynője megnevezést.

– Hogy látja, mennyire divat még a házi tojásfestés, mennyire őrzik a mai generációk ezt a szép hagyományt?

– A családok elmennek inkább wellnessezni. Sajnos már nem igazán dívik ez a hagyomány, de igyekszem a lehetőségeimhez mérten mindent megtenni, hogy erősítsem. Sokat szerepelek tévében, rádióban és újságokban is.

Nekem a házassági évfordulónk után a legszebb ünnepem a húsvét. Nagyon szeretem, mert ilyenkor alkalom adódik arra, hogy ünnepélyes keretek között találkozhassam az ismerőseimmel. Boldog vagyok, hogy tiszta vízzel meglocsolnak, ahogy a virágokat szokás, hogy viruljak, egészséges legyek. Ezért megajándékozom a férfiakat hímes tojással, virággal. Amikor kikísérem a locsolkodómat, a szemébe nézek, és azt mondom: ugye meglocsolsz jövőre is, mert én várlak!

Húsvéthétfőn az ország összes férfiját meg szoktam hívni magamhoz, Kecskemétre locsolkodni. Sokszor még külföldről is jönnek. A budapesti Szuperinfó olvasóit is szeretettel várom.

Még soha senkinek nem jutott eszébe, én viszont tudom, hogy mindenképpen kellene egy óriási tojásfestést rendezni hazánkban! Egy arénára gondolok, ahol több ezer magyar családot tanítok egyszerre tojást festeni. Csodálatos volna: hatalmas élménnyel lennének gazdagabbak a jelenlévők, már csak a hangulat miatt is. Rendkívüli összetartó erővel bír a tojásfestés a családok számára és országon belül is. Vallom: az őseink által ránk hagyott hagyományainkat ma kell a fiatalokban elültetni, mert akkor a jövő nemzedéke is ismerni fogja. Hiszek abban, hogy amelyik országnak nincs hagyománya, az gyökértelen nemzet és könnyen elpusztítható.

A világ legjobbjai között

– Mi a kedvenc motívuma, amit leggyakrabban, legszívesebben használ?

– Nehéz választani. A táltos létra, a nap, a páva, a tulipán… Akik közel állnak hozzám, azoknak kézjelet szoktam rajzolni. Szűz Mária védő keze, – de a kéz dolgozik értünk, vigyáz ránk, megsimogat, megölel… Nagyon szeretem az ölelést, mert az édesanyám sosem ölelt meg…

– Melyik eddigi alkotására a legbüszkébb? És melyik hozta ön számára a legnagyobb sikert?

– Mikor Dubaiban a világ öt legjobb tojásdíszítője közé választottak. Az arabokat olyan tojással leptem meg, amin rajta volt a címerük és a Burj Al Arab. Metszett technikával készített, arany viasszal díszített, csupa csipke tojás volt. Azonnal megvették – nem úgy, mint a Magyar Nemzet Tojását, ami még 2 év után sincs a magyar nemzet tulajdonában! Pedig egyértelműen világszínvonalú: Szent István halálának 980. évfordulójára készítettem. Rajta van hazánk történelme. Összességében 79 jelet közvetít, 11 technika van rajta, 18 tiszta arany patkó ékesíti. A Magyar Nemzet Tojása üzenetet hordoz, a magyar nép történelmét közvetíti minden nézőnek, jöjjön az a világ bármely tájáról. Ez hozta a legnagyobb sikert, mert szakmailag hibátlannak ítélték és még ennél is fontosabb, hogy a magyar emberek elismerően nyilatkoznak róla. A közösségi oldalamra többen beírták, hogy a korona mellett szeretnék látni. Határainkon túl élő magyarok elérzékenyülve, erős honvágyérzésről számoltak be.

A 2019 húsvétjára bemutatott Beszélő Tojás is elismerést aratott. 348 darab őseink által írott jelet tettem fel egyetlen tojásra, a hagyományainkhoz hűen viaszos eljárással. Ez az alkotásom hiányt pótolt, ezért jelentős előrelépést hozott a magyar népművészetben.

– Általában hogyan, milyen munkafolyamat során születik meg egy új alkotás?

– Ahhoz, hogy nekifogjak egy új alkotásnak, két kritériumnak kell megfelelnie. Az egyik, hogy azt mondjam az ötletemre, hogy ez felülmúlhatatlan, óriási. A másik, hogy a szívem mélyén, azt érezzem, hogy ezt nem fogom tudni megcsinálni. A kihívás tud igazán doppingolni, az kelti fel a figyelmem az új megvalósításához. Aztán csak reménykedem, hogy a szemem romlása nem lesz gátja az elkészülésének.

Kiteljesedés és boldogság

– Vannak csak önre jellemző stílusjegyek? Amelyek alapján fel lehet ismerni azokat az alkotásokat, amelyek az ön keze nyomán születtek?

– Két dolog kiemelkedően jellemző rám, és ezeket eddig senki nem alkalmazta. Az egyik az, hogy több mint 20 díszítési módot használok, a másik pedig, hogy rengeteg információt tartalmaznak az alkotásaim. Ezen kívül a jellemző kézvonásaim felismerhetők akár üveg, kép, kerámia, fal, bútor vagy mennyezet festményeimen.

– Mit szeret ebben a tevékenységben és mit tart a legnehezebbnek benne?

– Óriási az, amikor alkotás közben úgy érzem, hogy most vagyok a helyemen, ahogy a házasságomban is. Mindkettőben megvalósíthatom magam: a munkámban is és a szerelmem mellett is. Ettől ki tudok teljesedni és boldognak érzem magam. Ilyenkor tudok csodaszépet, maradandó értéket létrehozni.

Értékes kapcsolatok

– Jelenleg min dolgozik, és milyen feladatai lesznek a közeljövőben?

– Jelenleg egy körülbelül 3 év alatt elkészülő alkotáson dolgozom, amit életem fő művének szánok. Még sürgősen egy óriási strucctojásra lesz szükségem hozzá, amihez szívesen veszem a külföldi és a magyar strucctenyésztők megkeresését. Emellett tanítok, előadásokat tartok, szerencsére minden évben egyre több helyre hívnak. Sokat szerepelek a média minden ágában. Megrendeléseket kapok külföldről is. Közben élvezem az életet a drága kis unokámmal, szerelmetes férjecskémmel, kivel 43 éve alkotunk egy párt. Szeretünk cukrászdába járni, imádunk táncolni – főleg rock and rollt. Együtt szeretünk lenni és mindig együtt is vagyunk. Ez a legjobb az életünkben.

Bár jelenleg magasan van a szerencsekerekem, de rosszabb napokra gondolva gyűjtöm az olyan értékes embereket, akikkel már most is érdemes időt tölteni, és akik annyira szeretnek, hogy mellettem lesznek a bajban is. Ez a legfontosabb számomra, mert az ilyen emberekért kedve van az embernek élni, és érdemes is.

– Hol lehet megcsodálni a műveit?

– Az általam képviselt 8 fajta művészeti ágat és a hímes tojás kiállításomat előzetes időpont egyeztetéssel szokták megnézni. (Bejelentkezés a 06-30/214-9801-es telefonszámon. a szerk.). Az érdeklődők a programokról a www.zsigonekati.com oldalon olvashatnak bővebben.
Budai Klára