Dés László: „Szeretnék olyan rendhagyó zenés színpadi művet alkotni, amilyet még nem csináltam”

  15 Jun 2023

Az idei évben jelent meg Dés László, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar előadóművész, jazz-zenész, zeneszerző, érdemes művész legújabb albuma. A Dés László Free Sounds Quartet Amplitudes című kiadványán izgalmas, szabad zenélés által született dallamok szólalnak meg.

– Mi inspirálta arra, hogy elkészítse ezt a kiadványt?

– A társaimmal úgy éreztük, mindenképpen kellene csinálnunk egy live koncert albumot, mert közönség előtt egészen máshogyan játszunk, mint ahogy a stúdióban az első lemez esetében. Sokkal szenvedélyesebben, dinamikusabban.

– Kikkel alapította a formációt, és miért éppen rájuk esett a választása?

– Lukács Miklós cimbalomművésszel, Dés András ütőhangszeressel és Fenyvesi Márton gitárossal. Mindannyian érzékeny, kreatív és virtuóz hangszeresek és ez a felállás izgalmasnak tűnt. Azóta beigazolódott, hogy az is!

A zenélés szabadsága

– Milyen stílusú zenét hallhatunk a lemezen, és miből merítik az ihletet a dalokhoz?

– Szabad zenét játszunk, ami azt jelenti, hogy minden esetben nulláról kezdjük a darabokat, még hangnemet sem egyeztetünk, elejétől a végéig szabadon improvizálunk. Ezért Free Sounds a zenekar neve. Ihletet egymás játékából merítünk, és ez egyelőre kifogyhatatlannak tűnik.

– Van specifikus üzenete az albumnak? Vannak célzott érzelmek, amiket szeretnének kiváltani az új dalokkal?

– Mivel igen szélsőséges dinamikákkal játsszunk, van líra, szenvedély, feszültség, széles a skála. Ez tapasztalatunk szerint a közönségből is hasonló érzelmeket vált ki. És persze az a tény, hogy ott, előttük születik meg a zene az első hangtól az utolsóig.

– Miben különbözik ez a formáció, valamint az új album a korábbi munkáitól?

– Abban, hogy nincs előre kitalálva, megkomponálva semmi, és mégis darabok születnek, amelyeknek visszahallgatva kiderül, szerkezetük, formájuk és témájuk is van.

Koncert az Arénában

– Mikor és mi vitte a jazz irányába? Mit talált meg a jazz zenében? Mennyire más jazz vagy pop zenei előadóként kifejezni önmagát?

– A jazz szabad műfaj, persze nagyon nehéz szabályrendszerrel. Hangszeren beszélni egy nyelvet rendkívül izgalmas, őszintén és kendőzetlenül játszani óriási élmény, az ember kiadja magát, a legmélyebb érzéseit és gondolatait. A dal világa egy egészen más világ, zárt, szigorú szerkezettel, és persze a szöveggel más eszközökkel más hatást kelt. Három-négy percben kell hatást elérni, előadóművészi és hangi gesztusokkal, érzelmekre hatni, bevonni a közönséget egy világba, ahol megrendül, elérzékenyül, lelkesedik, meghatódik.

– A FSQ mellett rengeteg párhuzamos projektben vesz részt. Milyen tervei vannak az album bemutatására, illetve az egyéb előadásai kapcsán az év hátralévő részében?

– A Free Sounds zenekarral természetesen szeretnénk minél többet fellépni, de ez nagyon nehéz jelenleg idehaza, ezért próbálkozunk külföldön is. A dalkoncertjeimre értelemszerűen nagyobb a kereslet, hiszen az népszerűbb műfaj. Létrehoztam egy új formációt „Így öten” címmel, amely négy kiváló színészt és engem jelent. Básti Juli, Nagy Ervin, Für Anikó és Mácsai Pál mellett én vagyok az ötödik előadó. Ez egy nagyon színes, változatos produkció, új dalokkal, új felállásokkal, és olyan régebbi dalaimmal, amelyek még sosem voltak előadva. Ez a felállás lesz a 2023. szeptember 6-i Aréna koncertem gerince is, de persze lesznek más vendégek is: Tóth Vera, Geszti Péter és Wunderlich József.

Színes művészi pálya

– Színpadi művei mellett elképesztően sok ismert dal is jegyzi a nevét. Munkásságának mely korszakát élvezte a legjobban?

– Nem tudok választani, olyan sokféle korszakom volt, filmzenék, színpadi zenék, jazz zenék, dalok, balettdráma, szóval minden műfajban van sok kedvencem, és nagy sikereim is. Így aztán döntésképtelen vagyok.

– Mely művei foglalnak el kiemelt helyet a szívében?

– Hogyan döntsek A dzsungel könyve vagy a Valahol Európában között? A Pál utcai fiúk vagy a Sose halunk meg (Nagy utazás) között? Lehetetlen. Mindegyik másért kedves, mindegyiknek más és más története van, és akkor még ott vannak az önálló dalok, vagy jazz lemezek, amelyeket ugyanannyira becsülök.

– Milyen tovább tervei, céljai vannak? Vannak még meg nem valósult álmai?

– Igen, szeretnék még olyan rendhagyó zenés színpadi művet alkotni, amilyet még nem csináltam. Nagyon izgat, foglalkoztat, remélem, hamarosan neki is láthatok. És persze az a szép ebben a műfajban, hogy bármikor szembe jöhet valami izgalmas, váratlan felkérés, ami új dimenziót nyithat a pályafutásomban. Állok elébe!

Fotó: Wessely György
Budai Klára