Hogyan segíthet kapcsolatrendszerünk az álláskeresésben?

  14 Nov 2022

A kapcsolatrendszer mozgósítása az álláskeresők számára szinte elengedhetetlen, mert a legtöbb állást még mindig ajánlások útján töltik be. Ez a feladat sokak számára még az álláshirdetések böngészésénél is kényelmetlenebb munka, de ha ismerünk pár fontos elvet, akkor könnyebbé válhat.

A legelső, hogy fogadjuk el azt, hogy segítséget kérni nem szégyen, sőt, állást keresni sem az. Az emberek jó része szívesen segít az ismerőseinek, mert ez neki is jó érzés. Tehát: bátran vágjunk bele! De mielőtt bármit is tennénk, legyen egy tökéletes önéletrajzunk! Ha jól mozgósítjuk a kapcsolatainkat, sürgősen szükségünk lesz rá!

Kiket keressünk meg? Volt kollégákat, üzleti partnereket, iskolai csoporttársakat/évfolyamtársakat, tanfolyami csoporttársakat távolabbi rokonokat, szomszédokat, sporttársakat stb. valószínűleg mind szívesen segítenek. De a Facebookon, LinkedInen telefonunk névjegyzékében is ott vannak már a nekünk segíteni tudó emberek. Készítsünk egy listát azokról, akik olyan munkahelyen, olyan pozíciót töltenek be, ahonnan jó eséllyel segíthetnek. Telefonon a közelebbi ismerősöket, e-mailben a távolibbakat keressük meg. Facebookos, LinkedIn-es üzenet is járható út lehet. Udvarias levélben írjuk le a helyzetünket, és hogy milyen jellegű segítséget kérünk.

Kérdezzük meg, tudnak-e abban segíteni, hogy pl. a cégük HR-esének vagy a szakterületünknek megfelelő ottani vezetőnek figyelmébe ajánlja az önéletrajzunkat. Megkérhetjük őket, járjanak „nyitott szemmel”, szóljanak, ha valamilyen nekünk való lehetőséget látnak.

Ne sértődjünk meg, ha kérésünkre nem érkezik válasz! Fontos, hogy tudassuk velük: ha nem tudnak segíteni, azt is megértjük. Ne feledkezzünk meg arról, hogy megköszönjük a segítséget, és viszonzást ajánljunk fel.