Koch Mária: „A klimaxot még mindig egyfajta szégyenérzet és elfojtás jellemzi”

  28 Nov 2022

2022-ben, négyéves előkészítő munka után indult el a helloklimax program, azzal a céllal, hogy legyen végre Magyarországon is egy platform, ahol menopauza konzultációkon egyénileg foglalkoznak a nőkkel. Személyre szabottan felkészítik őket a változókorra, és segítenek a már kialakult tünetek okainak feltárásában és megszüntetésében. A kezdeményezésről Koch Máriával, a program megálmodójával és megvalósítójával beszélgettünk.

– Mi indította a program létrehozására?

– A közvetlen kiváltó ok a saját menopauzám megélése volt. Közel öt éve kezdtem el klimaxolni. Azt gondoltam, van tudásom róla, úgy éreztem, felkészültem rá. Azonban már akkor feltűnt, hogy főként általánosságokkal, és nagyjából hasonló információkkal találkozom mindenhol. Aztán amikor komolyabb tünetek jelentkeztek, és a hormonműködésem felborulásnak következményeképpen komoly emésztési problémáim lettek, amiből egy autoimmun betegség alakult ki, akkor szembesültem azzal, hogy a menopauza bizony komolyabb betegségeket is magával hozhat.

Vékony alkatú vagyok, így a 10 kilós fogyás teljes erővesztéssel járt, enzimhiányos állapotok és intoleranciák léptek fel, gyulladások alakultak ki a szervezetemben. Aritmia, magas pulzus, szédülés, pániktünetek, látászavarok és erős remegés jelentkezett. És csak jöttek és jöttek a tünetek. Eljutottam oda, hogy nem tudtam dolgozni, aktív lenni. Ebben az állapotban mondtam ki először, hogy elég, ez így nem mehet tovább! Sem nekem, sem más nőnek nem eshet szét az élete csak azért, mert klimaxol. És minden energiámat összeszedve beleástam magam a témába. Így született meg fokozatosan, négy év alatt a helloklimax program.

Szakértő csapat támogatása

– Miben tud segíteni azoknak a hölgyeknek, akik hasonló életszakaszban járnak?

– Gyakorlatilag minden területen lehet hozzánk fordulni, ami akár közvetlenül, akár közvetve kapcsolódik a menopauzához. Fantasztikus szakembergárda állt fel azért, hogy érdemi segítséget adjon táplálkozás, életmód, stresszkezelés, önértékelés javítása témákban. A terápiás csapat munkáját nőgyógyászok, belgyógyász, diabetológus, szexuálpszichológus, bőrgyógyászattal foglalkozó szakemberek teszik teljessé, illetve országos lefedettségű laboratóriumi hátteret is biztosítunk a szükséges vizsgálatok elvégzéséhez.

– Mennyire számít még ma is tabunak Magyarországon ez a téma? Miként, miben tud segíteni az, ha többet beszélünk róla?

– Szerintem észrevehetően javul a helyzet, de a tabumentesítésben még bőven van teendőnk. A klimaxot még mindig egyfajta szégyenérzet és elfojtás jellemzi, nem csak a nők fejében, hanem társadalmi szinten is. Talán ennek is köszönhető, hogy meglepően sok érintett nem jut el szakemberhez és nem kap semmilyen támogatást menopauzában.

Figyeljük az intő jeleket!

– Milyen komolyabb problémákat okozhat a változókor és mi segíthet akár lelkileg, akár fizikailag úgy megerősödni, hogy ne szenvedésként élje meg valaki ezeket az éveket?

– Ez a kérdés azért fontos, mert a legtöbben nem tudják, hogy a menopauza önmagában nem betegség, ám számos kritikus betegség forrása lehet. Ha ebből indulunk ki, akkor először is tisztában kellene lenni a tünetekkel, mert a legismertebbeken túl a legújabb kutatások alapján 50-60 jól beazonosítható tünete van a menopauzának, amelyek felkiáltójelekként figyelmeztetnek minket arra, hogy bizony foglalkozni kell velük.

Ezért mondom mindig, hogy a hőhullámokon, a menstruációs ciklus felborulásán majd megszűnésén, az éjszakai izzadások felismerésén túl kezdődik igazán az egészségtudatos hozzáállás. Hogy mit veszíthetünk akkor, ha elhanyagoljuk a tüneteinket? Bizony, az egész hátrelévő életünket szélsőséges esetben. Hiszen a hormonális védelem csökkenése, majd megszűnése jelentősen megnöveli a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Alig köztudott, hogy legalább annyi nő hal meg infarktusban ebben az életkori szakaszban, mint férfi. A magasvérnyomás betegség, a 2. típusú diabétesz, a csontritkulás, az emésztőrendszeri megbetegedések zöméért a klimax okozta szervezeti egyensúlytalanságok is felelősek lehetnek.

A tudatosság nagyban segíthet. Ha felelősen gondolkodom magamról, ha biztosítom a szervezetem számára a minőségben és mennyiségben megfelelő tápanyagokat, ha gondoskodom a fehérjék, a vitaminok és ásványi anyagok kellő arányú beviteléről, ha az életmódomat úgy alakítom ki, hogy beleférjen a stresszmentesítés, a kellő mennyiségű alvás és a mozgás, már sokat tettem azért, hogy a szervezetem optimálisabb állapotban várja a változásokat. Ha részt veszek rendszeresen szűrővizsgálatokon, ha a tüneteimmel szakemberekhez fordulok, és megszűnnek a kiváltó okok, akkor – a genetikai adottságok figyelembevételével – egy ideális állapot állhat be az egészségem hosszú távú megőrzésének érdekében.

Munkahelyen és otthon

– Milyen eseményekre várják az érdeklődőket a közeljövőben?

– Az online platformjainkon rendszeresen tartunk ingyenes élő adásokat, ahol témaszakértők adnak hasznos információkat a menopauza megismeréséhez és megértéséhez. A személyes konzultációkon túl kiscsoportos foglalkozásokat indítunk a jövő év első harmadában, illetve készülünk az ország első menopauza konferenciájára, amelyben egyik szakmai partnerünk a Magyar Menopausa Társaság lesz.

A tömegeket elérő edukáció érdekében e-könyveket adunk ki, az első már gyakorlatilag elkészült, így hamarosan megjelenik. A zárt csoportunkban pedig sok intim beszélgetés várja a nőket.

– Milyen további terveik vannak a programmal kapcsolatban?

– Elindítjuk a menopauza-­barát munkahelyek programunkat, hiszen az a több mint másfél millió nő, aki évről-évre érintett menopauzában, napja nagy részét munkahelyi közösségekben tölti és egyáltalán nem mindegy, hogy mennyire elfogadó vele a munkahelye. Edukációs és támogató programokkal, CSR akciókkal készülünk erre a nagyszabású programra. Ezt a minősítést évről évre azok a munkahelyek nyerhetik el, akik tesznek azért, hogy a náluk dolgozó nőket támogatják ebben a kihívásokkal telített életkori szakaszban, amit a menopauza jelent.

Készülünk anya-lánya programokra, sőt a család minden tagját érzékenyítő foglalkozásokra is. Nincs megállás, hiszen a klimax számos kihívást tartogat nemcsak az azt megélő nők, hanem a mikro- és makrokörnyezetükben élők számára is.

Budai Klára