Mi áll a ragyogó mosoly hátterében?

  29 Aug 2022

Mennyire népszerű beavatkozás manapság a fogfehérítés, és mire kell odafigyelnünk, ha elhatározzuk, hogy belevágunk? Zsolnai Éva vezető asszisztens és Major Enikő, az Egressy Dental Fogá­szat dentálhigiénikusai válaszolnak.

– A fogfehérítés inkább egy esztétikai igény, vagy húzódhat valamiféle egészségügyi ok is a háttérben?

– A tapasztalatok azt mutatják, hogy egyre nagyobb igény van rá. Korosztályok és nemek tekintetében nagyon változatos a vendégkör. Férfiak között is kezd népszerűvé válni, továbbá sokan választják például a kezelést az idősebb – 50–60 éves – korosztályokból is.

Egészségügyi ok lehet például amikor pótláshoz fehérítünk. Korábban járt hozzánk egy fiatal férfi, akinek baleset miatt volt foghiánya, viszont szeretett volna előre egy szép fehér fronthidat. Azért jött fogfehérítésre, hogy azáltal, hogy a többit kifehéríti, a híd is sokkal világosabb színben készülhessen el. Ebben az esetben, nyilván először a fehérítés történik meg, mert ahhoz készíti a technika a pótlás színét.

– Mi a különbség a rendelői és az otthoni fogfehérítési technikák között?

– A rendelői fehérítés – a nevében is benne van – a fogászaton, dentálhigiénikus által történik. A fogfehérítést megelőzően fogkőeltávolítást és egy sópolírozást végzünk . A másik opció, hogy veszünk egy lenyomatot, amely alapján a technika készít egy egyénre szabott, átlátszó sínt. Ehhez kapnak a páciensek egy fehérítő anyagot, amellyel otthon is végezhetik a fehérítést. Ami nagyon fontos, hogy bármelyik lehetőséget is választják, a fogkövet minden esetben le kell előtte szedni.

– Mik a veszélyei az otthoni fogfehérítésnek?

– Könnyen át lehet esni a ló túloldalára. Az ember ugye minden nap látja magát, és ezáltal hozzászokva a saját látványához, nem érzékel egy idő után semmi változást. Úgy dönt még egy kicsit, de nem lehet a végtelenségig. Egy otthoni fogfehérítés ideje maximum 4-5 óra.