Tengerpartról a rendelőbe: így előzhetőek meg a nyári fülbetegségek

  08 Aug 2021

  • Gyakori jelenség, hogy a gyerekek fülgyulladása szakítja félbe a tengerparti nyaralást.

A hallójáratba ugyanis a merülések során könnyen belemegy a víz, ami leáztatja a bőrről a védelmező savköpenyt – magyarázza Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gégész szakorvos, az Orrhigiéné Alapítvány elnöke.

– Azok a kórokozók, amelyek nem csak a vízben, hanem a fül környékén egyébként is jelen vannak, ilyenkor bejutnak a bőr alá, ahol nagyon fájdalmas hallójárat-gyulladást váltanak ki. Ilyenkor beszűkül a hallójárat, romlik a hallás, a fül váladékozik és heves fájdalom lép fel.

Hogy kinél mikor alakul ki a betegség, az egyéni érzékenységtől függ: nem kell sokáig víz alatt lenni, van, akinél néhány merülés is elég lehet hozzá. Mi a teendő, ha észleljük a tüneteket?

– Ha a fájdalom egy napnál tovább tart, én nem várnék vele: érdemes összecsomagolni és elindulni hazafelé, mert magától nem fog megszűnni. A szűkület miatt a fülcsepp sem jut be a hallójáratba, így azt ilyenkor az orvosnak kell alaposan kitisztítania, kiszívnia a váladékot. A savanyú kémhatású krém is segít, ami regenerálja a savköpenyt, így elmúlhat a gyulladás és vele a heves fájdalom is – mondja a doktornő.