Weisz Nándor: „Reméljük, hogy zenéinkkel sikerül a fiatalokat a komolyzene irányába is terelni”

  11 May 2023

Év elején jelent meg digitális formában az InFusion Trió legfrissebb anyaga Cross The Classics címmel. Az albumról Weisz Nándorral, a zenekar dobosával-énekesével beszélgettünk.

– Milyen hangzásvilág jellemzi az új hanganyagot?

– A Cross the Classics albumunkon folytattuk azt a koncepciót, amit előző lemezünkön kezdtünk el. A leghíresebb klasszikus zeneszerzők műveit válogattuk össze és dolgoztuk át egy teljesen újszerű, mai modern elektronikus hangzásvilágba. Így kerültek átdolgozásra Mozart, Bach, Beethoven, Prokofjev vagy akár Schostakovich legismertebb dallamai. Best of Barokk című dalunk például Johann Sebastian Bach munkásságát foglalja egybe egy 4 perces alkotásban. A Holdséta című szerzeményünkben a klasszikus korszak nagyjai, Mozart és Beethoven motívumai csendülnek fel egy Bárány Bence Slam Poetry művész tollából származó nagyon frappánsan megfogalmazott rap szöveg kíséretében. A dal refrénjében a Szent Efrém Férfikar énekli el Mozart Requiemjének egy gyönyörű részletét. Rómeó és Júlia című Electro Swing zenénket Prokofjev művészete ihlette. Hagyományunkat követve erre az albumunkra is felkerült egy gyönyörű magyar népdal átdolgozás, a Szelidecske, melyet Pál Eszter kiváló magyar népdal énekesnőnk énekelt fel. A lemez utolsó számát, a finn népdalból készült Levanka Symphonic Dances-t tulajdonképpen egy szakmai poénnak szántuk. Az interneten elterjedt ismert dallamot ültettük át a szimfonikus zene különböző stílusainak világába.

Nincs helye hibázásnak

– Mi volt a tervetek, a célotok az új anyaggal?

– Mivel mindhárman a klasszikus zene világából érkezünk, az a célunk, hogy egy picit reklámozzuk a fiatalok körében a klasszikus zenében rejlő szépséget. Reményeink szerint, ha valakinek tetszik a művészetünk, nagy eséllyel kíváncsi lesz az általunk átdolgozott mű eredeti verziójára is és elmegy egy klasszikus zenei koncertre, hogy élőben átélhesse a művet. Ilyenre már egyébként volt konkrét példa, úgyhogy úgy gondolom, helyes úton járunk. Rendszeresen játszunk klasszikus nagyzenekarokban és sajnos teljesen egyértelmű, hogy a komoly zenei közönség átlagéletkora rohamosan nő. A fiataloknak már nem divat ilyen jellegű koncertekre menni. Ha ezen hosszú távon nem tudunk változtatni, az a komolyzene létjogosultságát veszélyeztetheti. Reméljük, hogy zenéinkkel sikerül a fiatalokat egy picit a komolyzene irányába is terelni.

– Azt mondják rólatok, hogy ti vagytok az ország egyetlen looper zenekara. Ez mit jelent? Miben áll a különlegességetek?

– A looper pedál az egy olyan eszköz, amivel saját magunkat tudjuk élőben felvenni a színpadon. Ez azt jelenti, hogy mindhárman használunk loopert és mindhárman képesek vagyunk a koncerten saját magunk által eljátszott dallamokat felvenni, megsokszorozni és egymást ki-be kapcsolni. Így annak ellenére, hogy csak hárman vagyunk a színpadon, létre jöhet egy igazán monumentális telt hangzás. Ez a technika egyébként rendkívül sok gyakorlást és precizitást kíván, mivel mindenkinek csak egy lehetősége van jól eljátszani a különböző dallamokat, ami aztán a szám végéig ismétlődni fog. Ha véletlen hibáznánk, az azt jelentené, hogy a közönség a dal végéig folyamatosan hallaná a hibásan rögzített dallamot. Az InFusion Trió különlegességét azonban főként az egyedi hangszerválasztás határozza meg.
Az elektromos hegedű, az elektromos cselló, a basszusgitár, a szintetizátor és az elektromos dob effektpedálokon keresztülvezetve egy rendkívül különleges hangzásképet alkot.

Spontán állt össze a csapat

– 2011-ben alakultatok. Ki, milyen zenei területről érkezett, és milyen árnyalatokat hozott a csapatba?

– Végzettséget nézve mindhárman klasszikus zenészek vagyunk. Farkas Izsák a hegedűsünk és Simkó-Várnagy Mihály a csellistánk a Liszt Ferenc Zeneakadémián diplomázott, jómagam pedig a Müncheni Zeneakadémián. A komolyzene mellett természetesen folyamatosan aktívan zenéltünk különböző könnyűzenei formációkban is. Miska és Izsák inkább a kemény progresszív rockzene világából érkezett, én pedig az elektronikus zene és a jazz irányából. Ezek a különböző stílusirányzatok is jól felismerhetőek zenéinkben.

– Miként alakult ki az az irány, amit azóta is követtek?

– 2011-ben alakult az InFusion Trió egy teljesen spontán felkérés kapcsán. Miskát, a csellistánkat megkereste egyik ismerőse, aki nyitott egy kis klubot, ahol szeretett volna élőzenei produkciót. A színpad nagyon kicsi volt, így maximum 3 zenésznek volt hely. Miska jól ismert már engem is és Izsákot is és azt is tudta, hogy mindhármunkat foglalkoztat a loopolási technika. Úgy gondolta, hogy így hárman biztosan jól tudunk majd együttműködni. Az első közös próbánkon kb. 2,5 órát vett igénybe, mire összehangoltuk a különböző elektronikai kütyüket, a maradék fél órában próbáltunk egy rövidet. Az első koncertünk majdnem 3 órásra sikeredett, aminek a 90%-a improvizáció volt. Olyan jó visszhangja volt a fellépésünknek, hogy elhatároztuk, folytatjuk looper zenekarunkat InFusion trióként.

Hazai fesztiváloktól külföldi színpadokig

– Mit tartotok eddigi legjelentősebb eredményeteknek?

– Rengeteg helyen megfordultunk már. Játszottunk itthoni fesztiválokon, de turnéztunk külföldön is. 2015-ben a Németországban futó Das Supertalent tehetségkutató versenyen 4500 versenyzőből jutottunk be a legjobb 10 közé, valamint ezzel egy időben Magyarországon a Hungary’s got talent című műsorban aranygombbal döntősök lettünk. A riói olimpián 3 héten keresztül napi három koncertet adtunk a kint felépült magyar pavilonban és a dubaji világkiállításon is volt szerencsénk két nagykoncertet adni. Úgy gondolom, hogy ezekre a fellépésekre, eredményekre mindhárman büszkék lehetünk.

– Milyen terveitek vannak, amit a közeli vagy a távolabbi jövőben meg szeretnétek valósítani?

– Mivel a pandémia miatt az előző albumunk (Cross the Over) bemutatója is elmaradt, szeretnénk egy dupla lemezbemutató koncertshow-val meglepni rajongóinkat. Terveink szerint összeállnánk egy kamarazenekarral, akik először mindig bemutatnák az eredeti komolyzenei műveket, majd utána mi eljátszanánk az általunk készített átdolgozásokat. A koncerten fellépnének a Varidance táncosai és Pál Eszter is, akik a Szelidecske videóklipünkben is közreműködnek.

Budai Klára